Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi. Tej Ziemi! Jan Paweł II

Komentarz do Ewangelii na III niedzielę Adwentu roku C (Łk 3,10-18)

Dodane: 17 grudnia 2018
"... lecz nadchodzi ktoś potężniejszy ode mnie; Jemu nie jestem godny rozwiązać rzemyka u sandałów;"
  • W świecie Rzymskim los niewolników był bardzo zły – traktowano ich przedmiotowo, musieli ciężko pracować, a za niewypełnianie woli właścicieli mogli być surowo karani. Od wydolności ich pracy zależał stan całej gospodarki, która była oparta na ich pracy. W Palestynie sytuacja niewolników wyglądała zupełnie, zwłaszcza, gdy do niewoli dostał się żyd (Wj, 21,1-6; Kpł 25,39; A. Cohen, Talmud…, s. 206-213).
  • Niewolnik i narodu wybranego miał swoją godność i prawo (Boskie i ludzkie) jej broniło: nie mógł pracować w nocy (B. m. 7,1), musiał być godnie wynagradzany (Kpł 19,13; Pwt 24,14; B. m. 83a) itd. W tekstach żydowskich często pojawia się takie pouczenie, zgodnie i którym niewolnik nie mógł rozwiązywać sandałów swemu panu, bo to była praca która naruszała jego godność (Mech. ad. loc. 75 a,b; Kid. 20a).
  • Rozwiązywanie sandałów jest przykładem najmniej godnej pracy. Jan używa tego porównania, odwracając jego znaczenie – chce pokazać, że nie jest godny tego by, jako niewolnik wykonywać najpodlejszą pracę względem Mesjasza. Osobiste umniejszenie jest jednocześnie wywyższeniem roli i znaczenia Tego, którego zapowiada.

Michał Wilk (red. naczelny - Orygenes.pl)

Kliknij tutaj by zobaczyc pełny komentarz do Ewangelii na III niedzielę Adwentu roku C (Łk 3,10-18) na portalu Orygenes.pl.

Msze Święte

Trzebiesławice
Poniedziałek
8:00
Wtorek-Piątek
17:00
Sobota
8:00
Niedziela
8:00 | 11:30
Gołuchowice
Niedziela
10:00

Intencje Mszalne

Cmentarz

Kościół w Sieci

Liturgia Słowa