Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi. Tej Ziemi! Jan Paweł II

Skąd przemawia Bóg?

Dodane: 10 marca 2019

Kuszenie Jezusa na pustkowiu (Łk 4,1-13)

Kara proporcjonalna do winy to lex talionis (łac. talio „odwet” lub tallis „taki sam”). Stosowanie jej było powszechne w starożytności, a najbardziej znanym przykładem jest Kodeks Hammurabiego (par. 196-197). Rozwiązanie to gwarantowało „sprawiedliwość” niezależną od statusu społecznego. Jezus w swoim nauczaniu idzie jeszcze dalej – zachęcając uczniów do zaniechania jakiejkolwiek zemsty. Leon Morris w swoim komentarzu zwraca uwagę na to iż, Jezus mówi tu o prywatnym odwecie, a nie o prawie państwowym (L. Morris, The Gospel according to Matthew, pp.126-128). Zachęcając tym samym do dania świadectwa, wobec doświadczania zła, na które Jego uczniowie mają odpowiadać dobrem.

Czytaj Dalej...

Michał Wilk

Pełny komentarz opublikowany na portalu Orygenes.pl.


Msze Święte

Trzebiesławice
Poniedziałek
8:00
Wtorek-Piątek
17:00
Sobota
8:00
Niedziela
8:00 | 11:30
Gołuchowice
Niedziela
10:00

Intencje Mszalne

Cmentarz

Kościół w Sieci

Liturgia Słowa