Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi. Tej Ziemi! Jan Paweł II

Przykazanie miłości nieprzyjaciół (Mt 5, 38-48 / Łk 6,27-36)

Dodane: 25 lutego 2019

Kara proporcjonalna do winy to lex talionis (łac. talio „odwet” lub tallis „taki sam”). Stosowanie jej było powszechne w starożytności, a najbardziej znanym przykładem jest Kodeks Hammurabiego (par. 196-197). Rozwiązanie to gwarantowało „sprawiedliwość” niezależną od statusu społecznego. Jezus w swoim nauczaniu idzie jeszcze dalej – zachęcając uczniów do zaniechania jakiejkolwiek zemsty. Leon Morris w swoim komentarzu zwraca uwagę na to iż, Jezus mówi tu o prywatnym odwecie, a nie o prawie państwowym (L. Morris, The Gospel according to Matthew, pp.126-128). Zachęcając tym samym do dania świadectwa, wobec doświadczania zła, na które Jego uczniowie mają odpowiadać dobrem.

Czytaj Dalej...

ks. Mateusz Wyrzykowski

Pełny komentarz opublikowany na portalu Orygenes.pl.
Msze Święte

Trzebiesławice
Poniedziałek
8:00
Wtorek-Piątek
17:00
Sobota
8:00
Niedziela
8:00 | 11:30
Gołuchowice
Niedziela
10:00

Intencje Mszalne

Cmentarz

Kościół w Sieci

Liturgia Słowa